Iftime dezvăluie motivul pentru care Gigi Becali nu vrea să aducă antrenor străin la FCSB.
FCSB este pregătită în acest moment de Mihai Pintilii (38 de ani), însă Gigi Becali (64 de ani) a anunțat că vrea să aducă un antrenor cu licență PRO în următoarea perioadă.
Întrebat despre situația de la FCSB, Iftime a găsit o explicație inedită pentru faptul că Gigi Becali nu vrea să mai lucreze cu antrenori străini.
Patronul celor de la FC Botoșani a spus că afaceristul din Pipera nu cunoaște atât de bine limba engleză și i-ar fi greu să-i transmită tehnicianului ordinele sale.
"Nu ia antrenor străin pentru că Gigi Becali nu ştie limba engleză şi nu ar şti cum să îi spună alăuia cum să facă schimbările. E greu să iei un străin dacă nu ştii să vorbeşti cu el. Nici alea 2-3 vorbe pe care le învaţă un antrenor străin nu ai cum să i le explici. Ai nevoie de stare, de cuvântul care zideşte, iar aici domnul Becali se pricepe bine. Dacă iei un străin, se uită la tine ca un scaun la masă", a spus Valeriu Iftime, potrivit AS.ro.
În cadrul unei intervenții telefonice la emisiunea Fotbal Club, patronul lui FCSB a explicat de ce preferă tehnicienii români în detrimentul celor din străinătate, scrie digisport.ro.
"Nu vreau, de ce să nu iau români, să se bucure o familie românească de un salariu mai mare? Nu-i chiar așa. Fiecare om are niște principii ale lui. Poate ale mele nu sunt bune, dar dacă am posibilitatea să dau bani unui român, să facă performanță și apoi să plece pe 3 milioane salariu, de ce să nu-i fac un bine?", a declarat Becali.
(Foto: realitateasportivă.ro)
Percheziții și la Botoșani pentru coruperea alegătorilor, sunt căutați influencerii lui Georgescu
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
Producătorii sunt așteptați la Târgul Produselor Locale din Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
Țeapa „Adeline” face victime: Cum reușesc hackerii să fure contul de WhatsApp printr-un simplu vot
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile