Polițiștii botoșăneni s-au sesizat și au desfășurat activități specifice pentru verificarea aspectelor semnalate.
Mai multe vite din rasa Angus, în valoare de 15.000 de euro, au fost furate de la o fermă din Porumbacu de Jos.
Proprietarii bănuiesc hoții și de alte furturi care implică animale, întrucât ei au venit cu mașina „pregătită” pentru a putea transporta animalele.
De teamă ca animalele să nu ajungă la abator, proprietara a făcut sesizare la Poliție și a dat anunț că oferă și recompensă celor care pot oferi informații valide, astfel încât animalele să fie găsite, iar hoții prinși.
„Am făcut demersuri și la Poliție. Ideea este că hoții nu pot vinde vacile, fiindcă ele au mai multe acte decât un autoturism. Nu le pot vinde de capul lor, fiindcă fac parte dintr-o asociație, au tot felul de documente, pașapoarte. Așa că cel mai probabil le vor duce la abator. Am aflat că în Botoșani există un abator care le preia și așa fără acte. Speranța mea este că cineva i-a văzut pe hoți și ne va ajuta",
a spus proprietara.
În urma celor întâmplate, polițiștii botoșăneni au efectuat verificări cu privire la problemele semnalate de proprietarii fermei din Sibiu și au transmis rezultatele pe baza controalelor printr-un comunicat de presă.
Iată comunicatul:
Având in vedere informațiile apărute în spațiul public, conform cărora la o societate comercială de profil, din județul Botoșani, ar fi sacrificate animale, fără documente legale, sustrase dintr-un alt județ, Compartimentul Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani este abilitat să comunice următoarele:
Luni, 7 august 2023, polițiști din cadrul Serviciul de Ordine Publică au desfășurat activități specifice, pe raza întregului județ pentru verificarea aspectelor semnalate.
Până în acest moment, în urma controalelor efectuate și a documentelor verificate nu au rezultat date care să ne conducă la suspiciunea că ar fi fost abatorizate animale fără documente legale.
Aspectele semnalate în spațiul public rămân în atenția polițiștilor, iar astfel de verificări urmează a fi desfășurate și în perioada următoare.
(Sursa foto - Medclyn)
Reacția lui Leo Grozavu după victoria lui FC Botoșani la Buzău: Râde lumea de mine dacă zic asta
Redacția Botoșăneanul
Feb 05, 2025
Lege nouă pentru românii care vor să își construiască o casă: Nu vor mai avea nevoie de autorizație
Redacția Botoșăneanul
Feb 05, 2025
Rafturi industriale drive-in. De ce reprezintă soluţia perfectă pentru depozitarea în volume mari
Redacția Botoșăneanul
Feb 05, 2025
Sporuri pentru vechimea în muncă: Cine sunt beneficiarii în 2025
Redacția Botoșăneanul
Feb 05, 2025
Deputatul Budăi și mega scandalul Nordis: Nu există conotații politice în acest caz
Redacția Botoșăneanul
Feb 05, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile