Breaking news
S-a dat verdictul! Florin Țurcanu trimis după gratii, i se confiscă și o sumă frumoasă de bani

După 40 de termene, magistrații din județul vecin s-au pronunțat în dosarul în care fostul președinte al Consiliului Județean a fost trimis în judecată în legătură cu o casă construită pe numele socrului, Aristomel Anușcă, în cartierul Lebăda.

Au fost șapte amânări succesive în luarea unei hotărâri, pentru ca astăzi Curtea de Apel Suceava să îl condamne pe Florin Țurcanu la doi ani și șase luni de închisoare cu executare.


De asemenea, ca pedeapsă complementară aplicată, este aceea de interzicere a exercitării drepturilor prevăzute de art.66 alin.1 lit.a, b Cod penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat) pe o durată de 2 (doi) ani.


Totodată, instanța a dispus confiscarea specială de la Florin Țurcanu a sumei de 186.873 de lei. Ca atare, judecătorii au instituit măsura sechestrului asigurator în vederea confiscării speciale asupra bunurilor mobile și imobile aparținând fostului șef al CJ.


Hotărârea este definitivă, doar sechestrul asiguratoriu putând fi contestat.

 

Practic, judecătorii suceveni aproape că i-au redus pedeapsa întrucât Tribunalul Botoșani îl condamnase la la patru ani şi trei luni de închisoare cu executare.

 

Florin Țurcanu va sta în închisoare circa un an și jumătate deoarece din pedeapsă i se va scădea perioada petrecută în arest, de aproape un an.

 

Urmărește-ne și pe Google News

loading...
PRIMELE DECLARAȚII: Florin Țurcanu nu a furat din banul public
Denunțătorul lui Țurcanu lovit puternic de amnezie la confruntare - FOTO

 

Instituție ÎNCHISĂ după perchezițiile DNA, toți comisarii ridicați, în birouri a rămas doar șefa
Perchezițiile care au fost efectuate în cursul zilei de 29 martie 2023 de către DNA Suceava au vizat trei instituții publice de la Botoșani, dar și o serie de primării.
PERCHEZIȚII la Botoșani, procurorii DNA au ajuns în instituții pentru fapte de corupție
Descinderile sunt la acest moment în plină desfășurare fiind demarate în această dimineață.
DNA dă lovitura la Botoșani: Un primar și un fost parlamentar trimiși în judecată
Cei doi sunt judecați pentru abuz în serviciu, dar și fals intelectual sau material. Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Botoșani.
Bătaie cruntă la mall, au sărit și scaunele de la food-court, polițiștii au ridicat o mulțime de oameni – VIDEO
Cel mai mare complex comercial din Botoșani a fost astăzi scena unui conflict violent între două găști de minoritari. Bătaia a avut loc la etajul IV, la food-court.
Foștii directori de la Modern Calor ACHITAȚI după 5 ani de proces, nu mai trebuie nici să plătească peste 2 milioane de lei
Tribunalul Botoșani s-a pronunțat astăzi în dosarul care îi viza pe foștii directori ai SC Modern Calor SA pentru infracțiuni de corupție.
Muncitorul de pe șantier care a agresat sexual trei surori a fost ARESTAT
Muncitorul care a agresat sexual trei fetițe din comuna Mihai Eminescu a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.
Foc de proporții la o hală din oraș, un muncitor s-a refugiat pe acoperiș – VIDEO & FOTOGALERIE
Un incendiu violent a izbucnit joi seară într-o hală de reparații utilaje de pe strada Ion Creangă, care aparține unei firme de construcții. Alarma a fost dată de unul dintre paznici.
Livrator de pizza din municipiul Botoșani atacat de necunoscuți, a fost găsit inconștient în scara unui bloc
S-a întâmplat în seara zilei de luni, 23 ianuarie 2023, în jurul orelor 21:00 într-un cartier din municipiul Botoșani.
Crimă de o rară cruzime într-o comună din Botoșani, bărbat găsit decapitat în propria curte: Capul era detașat de corp
O descoperire înfiorătoare a avut loc sâmbătă dimineața în comuna Călărași din județul Botoșani, acolo unde bărbat a fost găsit într-o baltă de sânge chiar de fratele său.
Autocar din Botoșani plin cu călători răsturnat în Italia, răniții preluați cu elicopterul – FOTOGALERIE
Un autocar înmatriculat la Botoșani a fost implicat într-un cumplit accident.
Celulă de criză după incendiul de la stația de epurare, măsuri de urgență luate de la vârful CJ-ului
Vicepreședintele Consiliului Județean care răspunde de activitatea SC Nova Apaserv SA a constituit o celulă de criză după ce stația de epurare de la ieșirea din Botoșani spre Curtești a ars în urma unui scurtcircuit.
ALARMĂ: Stația de epurare care deservea unul dintre cele mai mari cartiere din Botoșani s-a făcut scrum, ”Apa” nu mai are pază la vreun obiectiv – GALERIE FOTO
Necazurile se țin lanț la operatorul licențiat de apă și canalizare al județului. Amenințată cu insolvența din cauza datoriilor la o firmă de pază, SC Nova Apaserv SA a rămas și fără o stație de epurare.
O adolescentă de 16 ani a amenințat că se aruncă de pe mall
S-a întâmplat în cursul zilei de marți, 10 ianuarie 2023. Fata s-a urcat pe acoperișul complexului comercial și a amenințat că se aruncă.
Primarul Romică Magopeț: Primăria a făcut sesizarea / Era normal să ne adresăm Parchetului European
Primarul comunei Ibănești a oferit explicații detaliate privitoare la dosarul instrumentat de Parchetul European.
ANCHETĂ de proporții la Botoșani cerută de șefa Parchetului European pentru lucrări fictive la niște drumuri
Parchetul condus de Laura Codruța Kovesi și-a îndreptat atenția și către Botoșani.
NOAPTEA TRECUTĂ: Accident mortal la Botoșani, un tânăr FĂRĂ permis și-a omorât fratele – GALERIE FOTO
Un accident rutier cumplit a avut loc noaptea trecută la Botoșani.
Crimă la Botoșani în ultima zi din an: Fată de 14 ani ucisă de un tânăr care imediat a fugit
O crimă șocantă a avut loc sâmbătă. O copilă de 14 ani a fost ucisă în stradă. 
Veste uriașă: Primăria a primit 45 milioane de lei pentru plata datoriilor falimentarei Termica și ridicarea executării silite
Guvernul a aprobat astăzi în ședință scoaterea unei sume de 924,3 milioane de lei din fondul de rezervă.Județul Botoșani primește o sumă record de 62,1 milioane de lei din care 45 de milioane sunt pentru Primăria Botoșani.
Medicii ieșeni i-au replantat o mână fetei rănite în accidentul de autocar, apel pentru donarea de sânge
Alexia Tudose, eleva de la Colegiul Național AT Laurian care a suferit răni grave la brațe în urma accidentului care a avut loc noaptea trecută la Pașcani, a fost operată peste 12 ore la Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii “Sfânta Maria”.
Primele vești despre fata rănită grav la mâini după accidentul de noaptea trecută: Dumnezeu ii iubește pe copiii noștri
Reprezentanții Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii “Sfânta Maria” din Iași au dat primele vești despre copiii botoșăneni ajunși acolo în urma accidentului produs noaptea trecută la intrare în Pașcani.
soptica, dacă mai ai ceva în capul ala, puțin probabil, dar speranța moare ultima, da-o afara din pnl și pe consoarta împăratului, regina casei construite moca...altfel o sa decontati totul în alegeri.
10 decembrie 2022, 06:29
Atatea cat au profitat de IMPARAT nu l=au putut ajuta, a fost parasit de toti pupincuristii, care acum stau la dos, nu stiu cum sa isi pastreze functiile.
9 decembrie 2022, 20:13
Vine tare din urma fratele Misu. Misu este un spagar mai rafinat, mai cu carte, de aceea cred ca va lua ceva mai mult. Incet dar sigur, clanul Turcanu se destrama.
9 decembrie 2022, 19:57
Și dascalescu, soptica, gireada și toți cei care sunt în fotografii cu Țurcanu ce vor face? Vor șterge pozele? Rusineeeee !
9 decembrie 2022, 17:51
Prea blanda sentinta pentru unul care a confundat bugetul judetului cu propriul buzunar. O javra.
9 decembrie 2022, 17:34
Nu va alarmati. Va face vreo sase luni de inchisoare, va ramane cu casa asa ca traiasca justitia din Romania ce protejeaza escrocii.
9 decembrie 2022, 16:21
După cum îți spuneam, Fluorine, vei ajunge la pușcărie. Unde sunt acum pupătorii și aplaudacii?
9 decembrie 2022, 14:58
Va fi împărat la el în celula! Cam puțin, ce-i drept, dar tot puscarias! As fi curios, fufele angajate de florin la nova apa serv, plâng în hohote sau se reorientează?
9 decembrie 2022, 14:53
Sondaj
Ar trebui Primăria Botoșani să demoleze garajele?
Da
Nu
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
„Din aceste situații reiese clar următorul aspect: și în 2022 Consiliul Județean Botoșani a fost de departe cel mai departe investitor din județ cu o sumă de 60 de milioane de euro. Vom continua pe aceeași cale și în acest an ...
fashiondays.ro
Curs valutar
acum 2 zile
EUR
Euro
4.9491 lei
USD
Dolarul SUA
4.5463 lei
CHF
Francul elveţian
4.9573 lei
GBP
Lira sterlină
5.6256 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.4100 lei
XAU
Gramul de aur
289.4390 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2471 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.3000 lei
AUD
Dolarul Australian
3.0446 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.3557 lei
CZK
Coroana Cehească
0.2103 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6645 lei
Vremea
astăzi
Botosani
16.2 o C
Dorohoi
16.5 o C
Bucecea
15.9 o C
Darabani
14.0 o C
Saveni
15.8 o C
Ştefăneşti
12.5 o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics
© Copyright 2009 - 2023 Botoşăneanul. Toate drepturile rezervate.